Tips oss:
Tips
74 39 60 50
Kontakt
Artikkelen fortsetter etter annonsen.
Abelvær skole blir det nye senteret for Abelvær frivilligsentral. Foto: Frank Jenssen.
Et enstemmig kommunestyre i Nærøysund stilte seg bak formannskapets innstilling om å gi støtte til den nye frivilligsentralen på Abelvær.
Lillian Lyngstad
Publisert: 24.02.2025 kl 05:00
Det betyr at Nærøysund kommune bevilger Abelvær og Omegn Frivilligsentral et tilskudd likelydende de to øvrige frivilligsentralene på 79.000 kroner for 2025, for å sikre oppstart og utvikling av sentralens aktiviteter. Inndekning for dette tas fra disposisjonsfond. Videre tilskudd til Abelvær og Omegn Frivilligsentral vil sees i sammenheng med utarbeidelse av samarbeidsavtale mellom kommunen og de tre Frivilligsentralene for kommende år.
- Dette er en hyggelig sak behandle, sa representanten Andreas Sørensen (Frp) i møtet. Han mener det er fantastisk at man får tre frivilligsentraler i kommunen.
- Vi ser hvor viktig sentralene er, og jeg ser fram til å se hva de kan få til, sa Sørensen.
Dagfinn Eriksen (Ap) mente dette er en god sak
- Det er bare å ønske lykke til, sa Eriksen som mente det jobbes godt i et bredt spekter på mange områder og trakk også fram den koordinerende rollen kommunen må ha.
- Så må sentralene sammen med kommunene ta større rolle for å nå målene, sa han.
Terje Settenøy (Frp) fortalte om sin mor som var med og startet den første sentralen for 30 år siden.
- Frivilligsentralene har en spesiell plass i mitt hjerte. Da min mor startet var det noe helt nytt. I dag vet folk hva det er, men det er mange som ikke vet hva de egentlig driver med, sa Settenøy og la til at det er mer enn en møteplass for å drikke kaffe.
- De er viktige, og jeg håper at de får en enda sterkere rolle i kommunen. Jeg vil oppfordre alle som ikke har vært på besøk om å stikke innom og snakke med dem hva de egentlig holder på med. Jeg ønsker Abelvær velkommen og lykke til, sa Settenøy.
Petter Stevik (Krf) sa at han verdsetter frivilligheten høyt og støtter forslaget om tilskudd.
- Vi må huske at avstand til kommunesentrene er tre-fire mil. Sentralen kan være en støtte for eldre som ønsker å bo lenger hjemme, og jeg tror Abelvær er en god adresse for en slik virksomhet, sa Stevik. Tom Roger Moen (H) understreket viktigheten av å få på plass en samarbeidavtale som blir god og dekkende slik at man får definert rollene klart og tydelig.
Klikk på et nøkkelord for å vise andre relevante artikler.